Gönderen Konu: KETEM nedir?  (Okunma sayısı 7158 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı » Hayatı _ Yaşa »

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • İleti: 2011
  • Cinsiyet: Bayan
    • Profili Görüntüle
    • http://e-okul.meb.gov.tr
KETEM nedir?
« : Şubat 03, 2010, 11:55:27 ÖÖ »

Son yıllarda uzun isimlerindeki kelimelerin baş harflerinden oluşturulmuş tek kelime ile anılan ve anlatılan pek çok sivil toplum örgütü, vakıf, kuruluş ortaya çıktı. Bunların büyük bölümü, gerçekten halka gönüllü hizmet vermek için çalışıyor. Bir kısmı ise, tamamen geyik muhabbetine dayalı, palavra işlerin takipçisi..
Geçen gün gazeteye bir beyefendi geldi. Kendisini tanıttı: Dr. Turan Şahin… KETEM’in sorumlu hekimi olduğunu söyledi, “Bizim tanıtılmaya, halka anlatılmaya ihtiyacımız var. En iyi siz yapabilirsiniz diye düşündüm, bu nedenle geldim” dedi.
KETEM’in açılmış ismi “Kanser Erken Teşhis ve Tarama Merkezi”…
Farkındayım, KETEM’deki harfler, merkezin isimi oluşturan kelimelerin baş harfleri ile tam olarak uyuşmuyor. Ancak böyle uygun bulunmuş…
KETEM, Sağlık Bakanlığı tarafından kurulmuş. Türkiye’de aralarında İzmit’in de bulunduğu 50 ilde var. Dünyadaki kanser oranlarında Türkiye’nin riskli durumu nedeniyle, Dünya Sağlık Örgütü’nün de desteklediği bir kurum.
Dr. Şahiner anlattı. Kocaeli Devlet Hastanesi bahçesinde yeni yapılan, Halk Sağlığı Laboratuarının yerleştiği binanın bir katına yerleşmişler. KETEM’in birinci hedefi, erken teşhis halinde kesin tedavisi bilinen 5 kanser türünde (meme, rahim ağzı, prostat, cilt, kalın bağırsak) tarama yapmak, erken teşhis koyabilmek. Dr. Şahiner, “Bu kanser türlerinde erken teşhis halinde, hastanın tedavi şansı çok yüksek. Biz KETEM’e başvurup, kanser taraması yaptırmak isteyen herkesi muayene ediyoruz” dedi.
………
KETEM’e başvuran hastalardan ücret alınmıyor. Sosyal güvenlik kuruluşu karşılıyor. Sosyal güvenlik kapsamında olmayanlar için de bir formül bulunuyormuş.
KETEM sorumlu hekimi Dr. Turan Şahiner, 20 yaş üzerindeki her bayanın mutlaka rahim ağzı kanseri, 30 yaş üzerindeki her bayanın da mutlaka meme kanseri test ve muayenesi yaptırması gerektiğini anlattı, “Bu olanak artık var. Kocaeli halkının başvurusunu bekliyoruz” dedi.
KETEM ile ilgili ayrıntılı bir haberi, yarınki Özgür Pazar ekimizde bulacaksanız. Aslında ben şahsen, öyle elden ayaktan düşmeden, yığılıp kalmadan, herhangi bir hayati fonksiyonu tamamen yitirmeden, ya da dayanılmaz acılar, ağrılar çekmeden doktora veya sağlık kuruluşuna gitmekten yana olan biri değilim. Hayat felsefem, “Ambulanslık hale gelene kadar doktora gitmemek” üzerine kuruludur.
Ancak, Türkiye’deki gelişen sağlık sistemi içinde, Avrupalı tarzında yaşamak isteyenler için, artık böyle olanaklar var. Türkiye yıllarca sağlık sistemini hep, hastalanan kişilerin tedavisi üzerine kurdu. Aslında bu hem pahalı, hem de çok sancılı bir yöntem. Başarı şansı da düşük. Dünyanın gelişmiş ülkeleri ise, insanlarını hastalanmadan önce muayene ediyor. İnsanlar da periyodik aralıklarla kendilerini muayene ettiriyorlar, bir araz belirtisi varsa, erken teşhisle bundan kurtuluyorlar.
………….
Kanser Erken teşhis ve tarama Merkezi (KETEM), bu açıdan Türkiye’deki ilk örneklerden biri. Diyebilirsiniz ki, bir-iki yıla kadar tıp, bütün kanser türleri için tedaviyi bulmuş olacak. Ben o zamana kadar idare ederim, kendimi de muayene falan ettirmem.
Bu da bir yöntem ve seçenek. Ancak özellikle genç bayanların, KETEM gibi bir merkezi değerlendirmesi ve kullanması gerekiyor. Üstelik bu merkezin sorumluları, vatandaşları davet ediyorlar. Gelin, kanser taraması yapalım diyorlar..
İzmit’te böyle bir tesisin varlığını öğrenmekten büyük mutluluk duydum. Kanser, ilerlemiş sürecinde, sadece musallat olduğu kişi için değil, yakınları ve sevenleri için de çok sıkıntılı tedavi süreci gerektiren bir hastalık. Üstelik günümüzde gecikmiş tanılarda bu sıkıntılı tedavi sürecine rağmen, kurtuluş oranı da son derece az.
Ama özellikle yaygın bazı türlerde, erken teşhis halinde hasta da, yakınları da bu sıkıntıyı çekmeden, elde avuçta ne varsa harcayıp tüketmek zorunda kalmadan hayata dönebiliyorlar.
KETEM; sağlık taraması için başvuran, aslında sağlıklı görünen insanlarda herhangi bir bulguya, riske rastlarsa, bu kişileri tedavi için gerekli yerlere sevk ediyor. Önümüzdeki aylarda il genelinde, kansere karşı önlemler konusunda da eğitim programlarını uygulayacaklar. Bir görevleri de kansere neden olan şeyleri halka tanıtmak. Bir de, il genelinde bütün kanser vakalarının istatistiklerini tutuyorlar.
Dr. Şahiner, ilimizin çeşitli bölgelerinde zaman zaman geçici laboratuarlar kuracaklarını, talip gelmesi halinde belli merkezlerde kanser taraması yapacaklarını da anlattı.
KETEM’in önemli ve çağdaş bir sağlık hizmeti olduğu konusunda en azından ben ikna oldum. Sağlığına önem veren, Avrupalılar gibi duyarlı davranıp, belli aralıklarla sağlık kontrolünden geçmeyi önemseyen insanlar için, artık en azından kanser testi konusunda hastanelere gitmek, önemli miktarlarda para ödemek, delik deşik olmak gibi bir risk bulunmuyor.
KETEM’deki uzmanlar, başvuran kişilere, kendi kendilerine kanser konusunda muayene yapma yöntemlerini de öğretiyorlar.
Kocaeli Devlet Hastanesi’nin bünyesinde faaliyet gösteren KETEM’in adını, öyle sanıyorum ki önümüzdeki sonbahar-kış sezonunda sık sık duyacağız. Kendinizden herhangi bir şüphe duymanıza, ya da böyle bir durumu beklemenize gerek yok. Herhangi bir boş zamanınızda, kendinizi hazır hissettiğinizde KETEM’e gidip, “Ben kanser taraması yaptırmak istiyorum” diyebilirsiniz...
İlimizde sağlık alanında son yıllarda yapılan bu yenilikler, yatırımlar, hepimize daha sağlıklı yaşama fırsatını veriyor. Umuyor ve diliyorum ki aylar önce sözü verilen Yaşlı Hastanesi, Yanık Ünitesi, Madde Bağımlılığı ve Ruh sağlığı Tedavi Merkezi de kısa süre içinde hizmete açılır.KETEM Nedir?

(Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi)
KETEMler "Erken teşhis hayat kurtarır!" prensibiyle yola çıkarak meme, serviks (rahimağzı) ve kolorektal kanserler ile ilgili tarama programları yürütmektedir.

2008 yılı sonu itibari ile yurdumuzun 81 ilinde toplam 84 KETEM kurulmuş, devlet hastaneleri bünyelerinde faaliyetlerine devam etmektedirler. Bu merkezlerde kanserden korunma ve tarama yöntemleri hakkında eğitim verilmiş olan doktor, hemşire, ebe, röntgen teknisyeni ve tıbbi teknologlar görevlendirilmiştir. Bu özel konuya gönül vermiş olan personelimiz,  aynı zamanda kişilerarası iletişim ve sağlık eğitmenliği konularında da eğitilmiştir.
Serviks ve meme kanserleri için yürütülen taramalar çeşitli yöntemlerle (mektup, telefon..) kadınlarımızın davet edilerek gerekli muayene ve testlerin yapılması şeklinde devam etmektedir.

Tarama kapsamında yürütülen hizmetlerin tamamı ücretsizdir.

Kansersiz Yaşamın Sırları

KETEMlerin en önemli amaçları toplumda kanser konusunda farkındalık yaratmak, yüz yüze eğitimlerle kişileri korunma yöntemleri, tarama programları hakkında bilgilendirmektir.
Evet! Sağlıklı bir yaşam sürerek ileriki yıllarda kansere yakalanma riskinizi azaltabilirsiniz. Bunun için altın kuralların başlıcalarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz;

Sigara ve diğer tüm tütün mamullerinden uzak durmak!
Sağlıklı saklama ve pişirme kurallarına uymak ve dengeli beslenmek!
Düzenli egzersiz yapmak!
Güneşin zararlı etkilerinden korunmak!
Gereksiz ilaç kullanımından kaçınmak!
Alkolden uzak durmak!

Kanser Taraması Nedir?

Kanser taraması, kanseri, tedavisinin çok daha kolay ve etkili olabildiği erken evrelerde yakalamak için test ve muayene yapılmasıdır. Tarama yöntemleri hastalığın başlaması ile hastalığın görünür bir belirti verdiği ana kadar olan süreçte uygulanır.
Her kanser türü için etkin bir tarama yöntemi maalesef bulunmamaktadır.  
Ülkemizde kanser tarama hizmetleri etkinliği tüm dünyaca kabul edilmiş yöntemlerle, etkin olduğu kanser türlerine yönelik sürdürülmektedir.

KETEMlerde yürütülen kanser tarama hizmetleri aşağıdaki gibidir:

•Serviks (rahimağzı) kanseri taraması için 35 - 65 yaş aralığındaki kadınlar, 5 yılda bir kez pap smear testi (rahim ağzından sürüntü) yapılarak taranmaktadır.
•Meme kanseri taraması için 50 - 69 yaş aralığındaki kadınlar iki yılda bir mamografi filmi çekilerek ve hekim tarafından muayene edilerek taranmaktadır.
•Kolorektal kanser tarama programı yeni başlamakla birlikte, bu kapsamda 50 - 70 yaş arası kadın ve erkekler yılda bir gaitada (dışkı) gizli kan testi (GKK), 10 yılda bir ise kolonoskopi yapılarak taranacaktır.

alıntı
Karşımza zamansz çıkmış insanları yolumuzun dışına sürerken,birgün geri dönüp onu deliler gibi arayacağmızı hiç hesaba katyrmuyuz.Bir akşamüstü yanımzda kimse olmaz,ya da olanlar olması gerekenler degildir.